Estudia > Oferta formativa > Oferta d'assignatures > Detall de l'assignatura
Anar al contingut (clic a Intro)
UdG Home UdG Home
Tancar
Menú

Estudia

Dades generals

Curs acadèmic:
2008
Descripció:
Aprenentatge teòric i pràctic de l'ensenyament de la geografia, dins de les ciències socials, en el marc de la secundària i del batxillerat.
Crèdits ECTS:
0
Idioma principal de les classes:
Català
S’utilitza oralment la llengua anglesa en l'assignatura:
Gens (0%)
S’utilitzen documents en llengua anglesa:
Poc (25%)

Grups

Grup A

Durada:
Semestral, 2n semestre
Professorat:
Salvador Calabuig Serra  / Rosa M. Medir Huerta

Horaris:

Activitat Horari Aula
Teoria1 dl 18:00-19:30, dc 18:00-19:30
Pràctiques d'aula1 dl 18:00-19:30, dc 18:00-19:30

Altres Competències

  • Objectiu general: Introduir a la professió docent a partir del coneixement adquirit mitjançant l’observació i la pràctica docent i de la contrastació d’aquestes amb les teories didàctiques.
  • Objectius específics:
  • 1. Reflexionar sobre l'actuació a l'aula a partir de l'observació d'una sessió de classe d' una aula de secundaria
  • 2. Preparar una unitat didàctica entre tot el grup classe
  • 3. Responsabilitzar-se del disseny, execució i valoració d'una sessió de classe dins l'unitat didàctica
  • 4. Responsabilitzar-se del seguiment i de donar ajuda a un grup d'estudiants de la classe on s'intervé
  • 5. Valorar l'actuació conjunta a l'aula i fer propostes de millora
  • 6. Reflexionar sobre la funció docent a secundària partint dels elements teòrics i dels refrents pràctics de l'assignatura.

Continguts

1. L’experiència docent, els seminaris de discussió i les classes teòriques aportaran informació sobre aquests aspectes: 1. L’ensenyament de la geografia i de les ciències socials a l’ESO. La transposició didàctica en ciències socials. Què i per què ensenyar. La LOE. Els ensenyaments no reglats. La funció del professorat. 2. Els preadolescents i adolescents i l’aprementatgede les ciències socials: elsaber quotidià, els interessos, les motivacions i les dificultats d’aprenentatge. 3. L’actuació didàctica: les estratègies didàctiques de les ciències socials. 4. L’avaluació didàctica: de l’avaluació acreditativa a l’avaluació com a eix regulador del procés didàctic. 5. Mètodes d’investigació qualitativa utilitzats: la investigació acció i el diari de classe. 6. Fer de professor de ciències socials. Conclusions i perspectives.

Activitats

Tipus d’activitat Hores amb professor Hores sense professor Total
Anàlisi / estudi de casos 0 0 0
Total 0 0 0

Bibliografia

  • Batllori, R i Casas, M (2000). El conflicto y la diferenciación, conceptos clave en la enseñanza de las Cienc. Milenio.
  • Benejam, P. i Pagès, J, (coord) (1998). Enseñar y aprender ciencias sociales, geografia e historia. Ice de la Universitat de Barcelona/Horsori.
  • Calaf Masachs, Roser, Suárez Casares, Ángeles, Menéndez Fernández, Rafael (1997). Aprender a enseñar geografía. Barcelona: Oikos-Tau.
  • Casas, M (coord) (2005). Ensenyar a parlar i escriure en Ciencies Socials. Edicions 62.
  • Ciencias sociales, : contenidos, actividades y recursos (1997-1999). Barcelona: Praxis.
  • De la teoria ... a l'aula, : formació del professorat i ensenyament de les Ciències Socials (2004). [Bellaterra]: Universitat Autònoma de Barcelona, Departament de Didàctica de la Llengua, de la Literatura i de les Ciències Socials.
  • Gomez, I; Jorba, J. i Prats, A. (1998). La llengua escrita en situació d'aprenentatge des de les àrees curriculars. Publicacions ICE de la UAB.
  • Souto, X.M. (1998). Didàctica de la geografia. Ediciones del serbal.

Avaluació i qualificació

Activitats d'avaluació:

Descripció de l'activitat Avaluació de l'activitat %

Qualificació

L’avaluació del curs serà global i contínua. Tindrà en compte tres aspectes bàsics: el seguiment i participació responsable en en el disseny de l'unitat didàctica (nota de grup,ponderada individualment, 20%), la preparació i realització d'una sessió de classe (20%), el seguiment i ajuda als alumnes durant el periode de classe (20%) i, la documentació teòrica i reflexió sobre la pràctica (40%).

El seguiment i avaluació de l’assignatura es farà a partir del dossier de treball que inclourà: 1)l'unitat didàctica realitzada, els recursos i materials utilitzats, 2) la sessió de classe realitzada (disseny i valoració)i 3) un document final d'avaluació i autoavalaució on es fará constar els aprenentatges realitzats i la valoració de l'actuació.

Degut al caràcter pràctic de l'assignatura i al compromis que adquirim amb l'institut que ens acull, es imprescindible l'assistència regular a classe.

Observacions

Les classes pràctiques es faran a un Institut d'Educació Secundària alguns divendres al matí
L'assistència a les classes pràctiques provoca uns certs canvis en l'horari habitual de l'assignatura que seràn comunicats quan es confirmi l'horari de l'institut a inici del curs.

Escull quins tipus de galetes acceptes que el web de la Universitat de Girona pugui guardar en el teu navegador.

Les imprescindibles per facilitar la vostra connexió. No hi ha opció d'inhabilitar-les, atès que són les necessàries pel funcionament del lloc web.

Permeten recordar les vostres opcions (per exemple llengua o regió des de la qual accediu), per tal de proporcionar-vos serveis avançats.

Proporcionen informació estadística i permeten millorar els serveis. Utilitzem cookies de Google Analytics que podeu desactivar instal·lant-vos aquest plugin.

Per a oferir continguts publicitaris relacionats amb els interessos de l'usuari, bé directament, bé per mitjà de tercers (“adservers”). Cal activar-les si vols veure els vídeos de Youtube incrustats en el web de la Universitat de Girona.